Logo: Gminazabór
Logo: BIP Logo: epuap Logo: Facebook

News box

Wyjazd dla emerytów i rencistów do teatru

  • 27-02-2017
  • Autor: Dorota Drela
  • drukuj
Stowarzyszenie Miłośników Czarnej, Urząd Gminy w Zaborze, Sołectwa Czarna, Dąbrowa, Milsko i Zabór zorganizowali wyjazd dla emerytów i rencistów do Teatru Lubuskiego na spektakl "Ach! ODESSA-MAMA".
 
 
 
 
Zdjęcia z wyjazdu:
 

Granie w bibliotece

  • 27-02-2017
  • Autor: Dorota Drela
  • drukuj
Gminna Biblioteka Publiczna w Zaborze zaprasza 16 marca 2017 r. na "czwartek z grami planszowymi".
 

Awaria strony internetowej w bibliotece

  • 24-02-2017
  • Autor: Dorota Drela
  • drukuj
Informujemy, że z przyczyn technicznych Gminna Biblioteka Publiczna w Zaborze nie ma możliwości aktualizowania wiadomości na swojej stronie do odwołania.
 

Informacja Powiatowego Lekarza Weterynarii w sprawie ptasiej grypy

  • 24-02-2017
  • Autor: Dorota Drela
  • drukuj
Informacja skierowana do osób utrzymujących drób - szczególnie w chowie przyzagrodowym w sprawie
obowiązującego do odwołania nakazu trzymania drobiu w zamknięciu, celem ograniczenia możliwości zakażenia wirusem HPAI. 
 

Pomoc żywnościowa 2014-2020

  • 24-02-2017
  • Autor: Dorota Drela
  • drukuj
Ośrodek Pomocy Społecznej w Zaborze informuje o możliwość otrzymania pomocy żywnościowej w Ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020.
 
 
 

Ogłoszenie

  • 23-02-2017
  • Autor: Dorota Drela
  • drukuj
Wykaz lokali socjalnych z zasobu mieszkaniowego Gminy Zabór przeznaczonych do wynajmu.
 
 

Ostrzeżenie !

  • 23-02-2017
  • Autor: Dorota Drela
  • drukuj
W związku z pojawieniem się niepokojących sygnałów  od mieszkańców wsi o strzelaniu z wiatrówki do zwierząt prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności. Sprawa została zgłoszona na policję.

Nowe zasady usuwania drzew

  • 23-02-2017
  • Autor: Dorota Drela
  • drukuj
Urząd Gminy Zabór informuje, że w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody i ustawy o lasach (Dz. U. z 2016 r. poz. 2249) od 1 stycznia 2017 r. nie jest wymagane uzyskanie zezwolenia właściwego organu na usunięcie:
 
  1. drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej
  2. krzewu albo krzewów rosnących w skupisku, o powierzchni do 25 m2;
  3. drzew, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza:
  4. a) 100 cm - w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
    b) 50 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew.
  5. drzew lub krzewów usuwanych w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego.
 
Powyższe zmiany nie dotyczą nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków lub położonych na obszarach wpisanych do rejestru zabytków układów urbanistycznych i ruralistycznych. W przypadku lokalizacji drzew lub krzewów na działkach objętych ww. ochroną konserwatorską organem właściwym do wydania zezwolenia na ich usunięcie, w oparciu o przepisy ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, jest Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków (Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków ul. Kopernika 1, 65-063 Zielona Góra). Zmiany te nie dotyczą również nieruchomości zlokalizowanych na terenach objętych ochroną prawną wynikającą z przepisów ustawy o ochronie przyrody, tj. położonych w obrębie Gminy Zabór rezerwatów przyrody i użytków ekologicznych.
 
Zmiana wskazana w pkt. 1. nie dotyczy osób fizycznych będących użytkownikami wieczystymi danej nieruchomości oraz nieruchomości stanowiącej współwłasność osoby/osób fizycznych i prawnych oraz działkowców rodzinnych ogrodów działkowych.
 
Jednocześnie informuje się, że w oparciu o zmienione ww. przepisy nie jest możliwe usuwanie drzew objętych ochroną prawną uznanych za pomniki przyrody.
 
Znowelizowana ustawa o ochronie przyrody nie zniosła również  zakazu niszczenia gatunków chronionych, co oznacza, że nie jest możliwe usunięcie drzew lub krzewów objętych ochroną gatunkową a także drzew lub krzewów, w obrębie których stwierdzi się występowanie gatunków chronionych (np. porostów, owadów itp.)  oraz  gniazd ptasich lub budek lęgowych, bez zgody właściwego organu – Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z siedzibą w Gorzowie Wlkp. przy ul. Jagiellończyka nr 8.
 
 
WYCINKA DRZEW I KRZEWÓW: NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
 
PYTANIE
Czy osoby fizyczne mogą usunąć każde drzewo ze swojej nieruchomości, czy tylko drzewo, którego obwód na wysokości 130cm nie przekracza 100cm (w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego) albo 50cm (w przypadku pozostałych gatunków drzew)?
ODPOWIEDŹ
Osoby fizyczne, bez zezwolenia z art. 83 ust. 1 ustawy, mogą usunąć ze swojej nieruchomości każde drzewo, bez względu na jego obwód, jeżeli usunięcie to dokonywane jest na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Dodany przez nowelizację z dnia 16 grudnia 2016 r. wyjątek, zawarty w pkt. 3a art. 83f ust. 1, ma charakter samodzielny, odrębny od wyjątku z pkt. 3 tego ustępu. Uwaga! Nawet jeżeli usunięcie drzewa nie wymaga zezwolenia z art. 83 ust. 1 ustawy, samo usunięcie może być niemożliwe albo utrudnione, jeżeli drzewo jest objęte dodatkową ochroną, np. jest pomnikiem przyrody, zadrzewieniem śródpolnym, przydrożnym i nadwodnym w parku krajobrazowym albo na obszarze chronionego krajobrazu, jest objęte ochroną konserwatora zabytków albo w zasięgu prac związanych z usuwaniem występują chronione gatunki zwierząt, roślin albo grzybów. Możliwość usunięcia takiego drzewa regulują odrębne przepisy.
 
PYTANIE
Czy uchwała rady gminy, o której mowa w art. 83f ust. 1 ustawy, może znieść ograniczenia dotyczące usuwania pomników przyrody, zadrzewień śródpolnych, przydrożnych i nadwodnych w parku krajobrazowym albo na obszarze chronionego krajobrazu, a także drzew objętych ochroną konserwatora zabytków?
ODPOWIEDŹ
Nie. Uchwała, o której mowa, może wprowadzać jedynie dodatkowe wyjątki od obowiązku uzyskiwania zezwolenia z art. 83 ust. 1 ustawy. Ochrona pomnika przyrody wynika z uchwały rady gminy ustanawiającej dany pomnik i może zostać usunięta w ściśle określonych przypadkach, poprzez zamianę albo uchylenie takiej uchwały. Podobnie ochrona zadrzewień śródpolnych, przydrożnych i nadwodnych, wynikająca z uchwały sejmiku województwa ustanawiającej park krajobrazowy albo obszar chronionego krajobrazu może zostać usunięta w ściśle określonych przypadkach, poprzez zamianę albo uchylenie takiej uchwały (ustawa stanowi jednak, że zadrzewienia takie można usuwać, jeżeli usunięcie takie wynika z potrzeby ochrony przeciwpowodziowej lub zapewnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub wodnego lub budowy, odbudowy, utrzymania, remontów lub naprawy urządzeń wodnych). Z kolej ochrona określonej zieleni wynikająca z ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oznacza, że podejmowanie działań, które mogłyby prowadzić do naruszenia jej substancji wymaga pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków (art. 36 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami).
 
PYTANIE
Czy rolnik jest osobą fizyczną i może usuwać drzewa i krzewy na podstawie nowego pkt. 3a w art. 83f ust. 1?
ODPOWIEDŹ
Zgodnie z nowym pkt. 3a w art. 83f ust. 1 ustawy zezwolenie na usuniecie drzewa i krzewu nie jest wymagane w przypadku drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Oba warunki (własność nieruchomości należąca do osoby fizycznej i określony cel usunięcia) należy spełnić łącznie.
Rolnicy są osobami fizycznymi, a zatem jeżeli są właścicielami działki, na której rośnie usuwane drzewo/krzew, to pierwszy warunek można uznać za spełniony.
Ponieważ działalność rolnicza jest kwalifikowana jako działalność gospodarcza (odpowiada definicji działalności gospodarczej z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej), konieczne jest dokonywanie indywidualnej oceny, czy drzewo/krzew są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej (działalności rolniczej). Przykładowo, usuniecie drzewa/krzewu w celu budowy domu nie jest związane z prowadzeniem przez rolnika działalności gospodarczej (działalności rolniczej). Natomiast usunięcie drzewa/krzewu pod budowę stodoły, obory, kurnika albo budowę drogi dojazdowej do pola jest związane z prowadzeniem przez rolnika działalności gospodarczej (działalności rolniczej).
Jeżeli więc rolnik jest właścicielem nieruchomości i usuwa drzewo/krzew w celu budowy domu, korzysta z ww. (pkt 3a) zwolnienia z obowiązku uzyskania zezwolenia. Jeżeli natomiast rolnik jest właścicielem nieruchomości i usuwa drzewo/krzew w celu budowy stodoły, nie korzysta z ww. (pkt 3a) zwolnienia z obowiązku uzyskania zezwolenia.
Należy także zauważyć, że nowelizacja ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 grudnia 2016 r. wprowadziła dodatkowe, niezależne od ww. (pkt 3a) zwolnienie rolników z obowiązku uzyskiwania zezwolenia na usunięcie drzewa/krzewu, jakim jest zwolnienie dotyczące drzew lub krzewów usuwanych w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego (pkt 3b w art. 83f ust. 1). Rolnik, który może wykazać, że usuwa drzewa/krzewy w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego, także nie musi występować o zezwolenie na ich usunięcie.
 
PYTANIE
Czy rolnik, na podstawie nowego pkt. 3b w art. 83f ust. 1 ustawy, może usuwać wszystkie drzewa i krzewy z nieruchomości rolnej?
ODPOWIEDŹ
Nowy pkt 3b wskazuje, że zezwolenie nie jest wymagane w przypadku drzew lub krzewów usuwanych w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego. Rolnik, bez względu na położenie nieruchomości, gatunek oraz wymiary drzew, może więc je usunąć z gruntu rolnego w celu wprowadzenia na ten grunt upraw rolnych. Jeżeli jednak drzewo jest zadrzewieniem śródpolnym, przydrożnym albo nadwodnym znajdującym się w parku krajobrazowym albo na obszarze chronionego krajobrazu, w których obowiązuje zakaz usuwania takich zadrzewień, to nie może być usunięte. Brak możliwości usunięcia dotyczy również tej części drzew pokrywających całą działkę, które rosną bezpośrednio przy drodze lub wodzie (są zadrzewieniem przydrożnym lub nadwodnym).
 
PYTANIE
Co należy rozumieć przez skupisko krzewów, o którym mowa w nowym brzmieniu art. 83f ust. 1 pkt 1 ustawy?
ODPOWIEDŹ
Przez skupisko należy rozumieć grupę roślin krzewiastych stykających się pędami. Nowe brzmienie art. 83f ust. 1 pkt 1 ustawy, wskazujące, że obowiązku uzyskania zezwolenia nie stosuje się do krzewu albo krzewów rosnących w skupisku, o powierzchni do 25m2, oznacza że kontroli administracyjnej podlega usuwanie krzewów, które mają powierzchnię powyżej 25m2. Jeżeli więc krzew albo skupisko krzewów rosnące na nieruchomości mają np. 3m2, 10m2 albo 23m2, to do usunięcia ich w całości albo w części nie jest potrzebne zezwolenie. Dopiero przekroczenie przez krzew albo skupisko krzewów (grupę krzewów stykających się pędami) na nieruchomości ww. powierzchni 25m2 wiąże się z koniecznością uzyskania zezwolenia na usunięcie ich w całości albo w części, o ile oczywiście działanie takie nie podpada pod inny wyjątek wynikający z art. 83f ust. 1 (np. z pkt. 3a, który zwalnia z obowiązku uzyskania zezwolenia usuwanie krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej) albo uchwały rady gminy, o której mowa w art. 83f ust. 1a (rada gminy może zwolnić z obowiązku uzyskiwania zezwolenia np. usuwanie krzewów określonych gatunków, krzewów o określonej powierzchni, krzewów rosnących na nieruchomościach o określonych cechach).
 
PYTANIE
Zgodnie z nowym ust. 1a art. 83f, rada gminy może zwolnić z obowiązku uzyskiwania zezwolenia także usuwanie drzew i krzewów na cele związane albo niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. O jakie przypadki chodzi?
ODPOWIEDŹ
Nowy pkt 3a w art. 83f ust. 1 wprowadza zwolnienie z obowiązku uzyskania zezwolenia na usuniecie drzew i krzewów drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Oznacza to jednocześnie, że zezwolenie musi nadal być uzyskiwane, gdy nieruchomość stanowi własność podmiotów innych niż osoby fizyczne, np. osób prawnych lub jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną albo osoby fizyczne usuwają drzewa na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Rada gminy może jednak zwolnić takie podmioty z obowiązku uzyskania zezwolenia na usunięcie drzewa, kierując się kryterium związku z prowadzeniem działalności gospodarczej. Zwolnienie takie będzie mogło dotyczyć usunięcia następującego w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej (np. wybudowania obiektu, w którym będzie prowadzona działalność gospodarcza, takiego jak warsztat samochodowy, magazyn czy sklep) lub w celu niezwiązanym z prowadzeniem działalności gospodarczej (np. jeżeli spółdzielnia mieszkaniowa zamierza usunąć drzewo w celu wybudowania parkingu dla mieszkańców lub gdy urząd zamierza wybudować szkołę).
 

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

  • 23-02-2017
  • Autor: Dorota Drela
  • drukuj
Poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka i ma decydujący wpływ na funkcjonowanie każdej społeczności. Dlatego ważnym jest tworzenie narzędzi, które pozwolą na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie i przedstawienie, w tym społecznościom lokalnym, skali i rodzaju zagrożeń oraz instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego.
 
Takim innowacyjnym narzędziem jest mapa zagrożeń bezpieczeństwa, którą przedstawiamy poniżej.
 
 
 
 
Szczegółowa informacja dot. Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa: http://www.policja.pl/pol/mapa-zagrozen-bezpiecze/33880,Mapa-zagrozen-bezpieczenstwa.html
 

Zaproszenie do udziału w pracach komisji konkursowych

  • 23-02-2017
  • Autor: Dorota Drela
  • drukuj
Do dnia 3 marca 2017 r, organizacje pozarządowe lub podmioty wymienione w art.3 ust.3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie mogą zgłaszać kandydatów do pracy w komisjach konkursowych, które zostaną powołane do opiniowania ofert złożonych ofert w ogłoszonych konkursach na realizację badań publicznych w roku 2017. W pracach komisji konkursowych nie mogą uczestniczyć osoby wskazane przez organizacje pozarządowe i podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy, biorące udział w konkursach.
 
 
  1. KONKURS na realizację zadania publicznego pn: „Prowadzenie rozgrywek piłkarskich  dla młodzieży i osób dorosłych”.  http://bip.wrota.lubuskie.pl/ugzabor/659/3132/Konkurs_na_realizacje_zadania_publicznego_pn_3A_22Prowadzenie_rozgrywek_pilkarskich__dla_mlodziezy_i_osob_doroslych_22/
 
  1. KONKURS na realizację zadania publicznego pn: „Prowadzenie zajęć piłkarskich drużyny Juniorów”.  http://bip.wrota.lubuskie.pl/ugzabor/659/3133/Konkurs_na_realizacje_zadania_publicznego_pn_3A_22Prowadzenie_zajec__pilkarskich__druzyny_Juniorow_22/
 
 
  1. KONKURS na realizację zadania publicznego pn: „Organizacja zawodów wędkarskich z okazji Dnia Dziecka w Przytoku”.                                                                                                                  http://bip.wrota.lubuskie.pl/ugzabor/659/3134/Konkurs_na_realizacje_zadania_publicznego_pn__3AOrganizacja_zawodow_wedkarskich_z_okazji_Dnia_Dziecka_w_Przytoku/
 
  1. KONKURS na realizację zadania publicznego pn: „Organizacja zawodów wędkarskich z okazji Dnia Dziecka w Zaborze”.                                  http://bip.wrota.lubuskie.pl/ugzabor/659/3135/Konkurs_na_realizacje_zadania_publicznego_pn__3AOrganizacja_zawodow_wedkarskich_z_okazji_Dnia_Dziecka_w_Zaborze/
 
  1. KONKURS na realizację zadania publicznego pn: „Organizacja PÓŁMARATONU w Przytoku”.  http://bip.wrota.lubuskie.pl/ugzabor/659/3136/Konkurs_na_realizacje_zadania_publicznego_pn_3A_22Organizacja_POLMARATONU_w_Przytoku_22/
 
 
  1.  KONKURS na realizację zadania publicznego pn: „Organizacja czasu wolnego seniorom z Gminy Zabór”.                                                           http://bip.wrota.lubuskie.pl/ugzabor/659/3138/Konkurs_na_realizacje_zadania_publicznego_pn_3A_22Organizacja_czasu_wolnego_seniorom_z_Gminy_Zabor_22/
 
  1. KONKURS na realizację zadania publicznego pn: „Organizacja czasu wolnego seniorom w miejscowości Droszków”.                                        http://bip.wrota.lubuskie.pl/ugzabor/659/3139/Konkurs_na_realizacje_zadania_publicznego_pn_3A_22Organizacja_czasu_wolnego_seniorom_w_miejscowosci_Droszkow_22/
 
  1. KONKURS na realizację zadania publicznego pn: „Organizacja warsztatów rozwijających zainteresowania dzieci w Przytoku”.                                      http://bip.wrota.lubuskie.pl/ugzabor/659/3137/Konkurs_na_realizacje_zadania_publicznego_pn_3A__22Organizacja_warsztatow_rozwijajacych_zainteresowania_dzieci_w_Przytoku_22/